Evans Emerges Triumphantly in Rain-Soaked WRC Rally Japan: A Day Filled with Drama and Dominance

P1racenews AI automatic summary:

Elfyn Evans led Rally Japan by 1m49.9s overnight after streaming-wet conditions in Friday’s opening leg caught out several of his FIA World Rally Championship rivals. Torrential rainfall, thick fog…

Elfyn Evans vezeti a Rally Japan-t 1m49.9s előnnyel az első nap után, miután pénteken a streaming esős körülmények meglepték az FIA Világbajnokság többi versenyzőjét. Letűnt esőzés, sűrű köd és nedves levelekkel borított utak voltak a kihívások az első teljes versenynapon, a WRC 2023-as szezon fináléján. A túlélés volt a cél, és míg több riválisa megtorpant, a Toyota GR Yaris Rally 1 pilótája, Evans alig hibázott. Az nap második szakaszában egy kis túllőttödése sem akadályozta meg a walesi versenyzőt abban, hogy az ebédszüneti szervizállomáshoz 26 másodperces előnnyel érjen Thierry Neuville, a Hyundai fő ellenfele előtt, aki idén a második helyért harcol a versenyzők bajnokságában. Neuville, a tavalyi Rally Japan győztese, a délutáni ismegy Hermann Dánielosban válaszolt az oveer előnyének megfelezésével. De visszatérése meghiúsult, amikor a következő etapban belehajtott az i20 N Rally1-e az első kanyarban egy fába, az Inabu Dam 2-ben. A belga nem volt az egyetlen, akinek a körülmények csapdába ejtették, társával, Dani Sordoval, valamint az M-Sport Ford Puma Rally 1 pilótájával, Adrien Fourmaux-val együtt a reggeli veszélyes első szakaszon elhagyta az utat ugyanazon a helyen. Neuville távozása után Evansnak volt tér a lista élén, és mivel két Hyundai riválisa kiesett, ő vezeti a GR Yaris dobogós helyezéseit a Toyota Gazoo Racing számára. “Nehéz volt, nyilatkozta a vezető. “Különösen a reggel volt rossz – de a délután sem volt könnyű alkalmazkodni a nulla tapadási helyzet után ahhoz, hogy valóban vezetni lehessen.” Neuville távozása után Sebastien Ogier lett Evans legközelebbi üldözője – bár a nyolcszoros világbajnok beismerte, hogy utolérni a Toyota csapattársat nehéz lesz. Ogier, aki részmunkaidős WRC programot futtat 2023-ban, oldalra csúszott a délutáni első etapon, de minimális időveszteséggel folytathatta. Az ütközés azonban megsérült a GR Yaris váza. A szükséges javítások miatt későn távozott a nap végén a szervizből, ő egyperces időbüntetést kapott. “Mindig boldog vagy, ha túléled az ilyen napot, mert ilyen sok minden történhet – és történt is sok minden.” Ogier elmondta. “Az délutáni pillanat kicsit időbe került nekünk, de boldogok vagyunk, hogy még mindig itt vagyunk, mert sokkal többe kerülhetett volna nekünk.” Az út első állásán az újra megkoronázott WRC bajnok Kalle Rovanpera a lassan kanyargó levelek miatt hátrányban volt, ezért óvatosan haladt a GR Yaris-ban, hogy tisztább vonalat hozzon létre a mögötte haladóknak. Az 23 éves finn pályafutása meghozta a gyümölcsét, merthiba nélkül lett harmadik, mindössze 16.7 másodperccel lemaradva csapattársától, Ogier-tól. Ha Takamoto Katsuta nem követett volna el hibát ugyanann a kanyaron, ahol Sordo és Fourmaux is kiestek, a Toyota tiszta sortáblázatot élvezhetett volna a legjobb négy pozícióban. Katsuta Yaris-a érintette egy fát és károsodott a hűtője, de a helyi sztár mégis visszatért a szervizbe az etap után